Реле напруги: призначення, принцип роботи, пристрій, види

21 07
2020


Реле напруги: призначення, принцип роботи, пристрій

Електротехніка наших днів чутлива до перепадів напруги, тому відсутність боротьби з ними може спричинити для неї важкі наслідки. І, зауважимо, тягне часто-густо. Мережеві провайдери не поспішають з апгрейдом своїх порослих мохом ЛЕП, підстанцій та трансформаторів, і з кожним днем якість струму в мережах погіршується. Якщо промислові структури — куди їм подітися? — борються з цим лихом установкою на вході до своїх підприємств захисної апаратури, то мережі «народні» часто безхазяйні, і що за струм скаче в них — ніхто не знає. Ось чому, раз про громадян нині турботи небагато, турботу про себе повинні виявляти вони самі, захищаючи свої персональні електромережі за допомогою пристрою, що називається реле контролю напруги. , або просто реле напруги. Це прилад, який виключить можливість перевантажень, а тим самим і поломки, до яких вони ведуть.

Що таке реле контролю напруги? Яким є його призначення? Як працює реле напруги? Які принцип його дії, пристрій та види? На ці питання, які завжди постають перед тими, хто поставлений ситуацією перед необхідністю купівлі цього приладу, ми дамо відповідь.

Від чого захищає реле напруги. Причини мережевих стрибків

Причини стрибків напруги в мережі можуть бути різними. Одна з них — обрив лінії електропередач (наприклад, через сильний вітер), наслідком якого стає справжній струмовий удар по обладнанню, що призводить до його перегорання, якщо воно не захищене. Ті ж наслідки може спричинити пошкодження проводу нейтралі.

Ще одна причина стрибків напруги - місцезнаходження трансформатора. При його надто віддаленому від будівлі розташуванні рівень передачі струму може якось «обрушитися», і, зрозуміло, нічого хорошого вашій техніці це не обіцяє.

До стрибків напруги в мережі може призвести також включення до неї потужного приладу, що має високий рівень енергоспоживання. У момент, коли це відбувається, струм другої фази різко падає. Прилади, що знаходяться на першій фазі, можуть від цього прийти в непридатність або просто згоріти.

Всі ці проблеми - реальний бич електромережі, і застрахувати вас від них може лише реле напруги.

Для чого і навіщо потрібно реле напруги? Що робить реле напруги? Яким є сам принцип роботи реле напруги? Далі розповімо про це докладно.

Принцип дії та пристрій реле напруги

Робота реле забезпечується спільною дією двох його частин — електронної та силової. Перша виконує стеження за величиною напруги у мережі та її контроль, а друга виходячи з даних першої регулює величину навантаження.

Серцем реле напруги є мікропроцесор, який контролює всю його роботу. Застосування його сьогодні вважається за необхідне, оскільки тільки завдяки йому регулювання напруги за допомогою реле відбувається плавно.

Головний критерій роботи реле напруги — швидкість його спрацьовування: для того, щоб реле могло ефективно захистити техніку, що охороняється, вона повинна бути дуже високою. У сучасних реле величина спрацьовування визначається заданими налаштуваннями і встановлюється виходячи з умов використання приладу.

Відмінність реле напруги від стабілізатора

Реле не вирівнює напругу, як це робить стабілізатор напруги, а просто знеструмлює навантаження, якщо параметри струму вирвалися за рамки встановлених меж номіналу. Тому ефективність роботи реле абсолютна: це захист електроприладів у її справжньому та строгому понятті.

Сфера використання реле

Сфера ця дуже широка, адже реле напруги застосовується скрізь, де необхідно захистити електроприлади від струмових перевантажень. Оскільки електротехніка сьогодні всюдисуща, то й реле, супутнє їй, може бути розміщене в будь-якому приміщенні, зрозуміло, з дотриманням усіх норм електробезпеки.

Реле напруги захищає будь-яку мережу, тому бувають однофазні та трифазні. Причини стрибків напруги для нього байдужі, оскільки з будь-якої з них воно бореться радикально розмиканням мережі. Реле є надзвичайно ефективним для захисту пристроїв з великим навантаженням на електродвигун, а також пристроїв, що мають високу інерційність роботи в переході на різні експлуатаційні режими. Ряд електроустановок потребує напруги з жорсткими граничними параметрами або повнофазності - у цьому випадку без реле напруги також не обійтися. На виробництві воно забезпечує безперебійність роботи промислової техніки, у житті офісів та домашньому побуті — захищає дорогу та чутливу до мережевих стрибків апаратуру. Варіанти конкретних пристроїв визначаються місцем їх застосування: реле промислового застосування відносяться до класу групових, струм навантаження яких великий, а установка виконується лише в електрощитку; індивідуальні реле, що використовуються в офісах і будинках громадян і включаються між навантаженням і розеткою, встановити можна і самим, і щиток для цього потрібен не завжди.

Переваги реле напруги

У реле напруги маса переваг. Надійно захищаючи від різноманітних несподіванок електротехніку, воно, до того ж, має найширший спектр застосовності і в цьому сенсі відноситься до розряду універсальних електротехнічних пристроїв. Ось чим воно добре:

  • Використання реле виключає витрати на ремонт електротехніки через її поломку від стрибків напруги в мережі.
  • Температурний діапазон його роботи — від -20 до +40 °С, що означає можливість його застосування не тільки в приміщенні, а й на вулиці — зрозуміло, в герметичній шафі. реле розеткового типу.
  • Моделі реле естетичні на вигляд і не порушують своєю присутністю гармонію інтер'єрів приміщень.

Ринок дає величезні можливості для вибору оптимального варіанта реле як за його робочими характеристиками, так і за ціною.

Як вибрати реле контролю напруги для дому та квартири

Купівля реле напруги вимагає дотримання низки нескладних правил. Вони такі:

Кращі виробники реле напруги

Питання вибору реле напруги визначається низкою факторів, з яких виділимо два: можливість купити реле напруги гарної якості та за помірною ціною (не виходячи за межі бюджетного сегменту) - і просто купити найкраще реле, безвідносно до вмісту вашого гаманця.

Якщо йдеться про перший варіант, придивіться до рейтингу бюджетних брендів. Перші позиції в ньому з великим відривом від інших займають реле бренду ZUBR і ADECS. При стандартному режимі експлуатації ці вироби прослужать довго. Вартість їх коливається від 390 до 836 грн, і широта вибору в цих цінових кордонах є достатньою для того, щоб Ви могли підібрати для себе варіант до душі. Щодо рейтингу, не скутого рамками бюджету, то в 2020 році його верхівку нероздільно зайняли реле марки ZUBR: ZUBR D16, ZUBR D25t та ZUBR D32t.

За даними ж опитування будівельного порталу «STROIMDOM», місця найкращих реле в рейтингу-2020 розподілилися так: реле ZUBR - 59,84%, реле Novatek-Electro - 10,66%, реле напруги DigiTOP — 8,20%, реле Adecs — 13,11%, - 1,64%, Abb, Hager, Schneider - 5,74%; частка інших малоістотна. На наш погляд, ця картина дуже су'єктивна — у ній, наприклад, занижено показник вітчизняного бренду Tessla, відгуки про який у мережі хороші. Але ми не маємо підстав сумніватися в тому, що реле напруги ZUBR справді — найкраще, адже про це пишуть усі.

Випускають його у Донецьку. Він має дисплей, що демонструє динаміку змін напруги в режимі реального часу. Похибка його показань, виміряна високоточним мультиметром Fluke 87, вбирається у 2 У. Лінійка номінальних струмів, куди воно розраховане — 25, 32, 40, 50 і 63А; при струмовому номіналі в 63А воно протягом 10 хвилин витримує 80 А. Напруга по верхній межі виставляється в ньому в інтервалі 220 - 280 В, по нижній - в інтервалі 120 - 210 В. Вражає гарантія, що дається виробником на цей виріб. Відвідувачі форумів пишуть: насправді воно працює набагато довше.